Aktualności

20.04.2016

(Nie)bezpieczna Ukraina

Forum podczas Chemss 2016 w Targach Kielce

Wielu zainteresowanych zgromadziło Forum Ukraińskie podczas Chemss 2016
Wielu zainteresowanych zgromadziło Forum Ukraińskie podczas Chemss 2016

Ukraina, ze względu na swoją skomplikowaną wewnętrzną sytuację polityczną i działania wojenne, prowadzone we wschodnich obwodach, jest niezmiernie ważną lokalizacją z punktu widzenia bezpieczeństwa chemicznego tej części świata. Nic dziwnego, że Forum Ukraińskie, jakie odbyło się podczas Światowego Kongresu Bezpieczeństwa Chemicznego Chemss w Targach Kielce zgromadziło wielu zainteresowanych.

Między innymi niski poziom bezpieczeństwa w działalności przemysłu chemicznego na Ukrainie stał się inicjatywą dla powstania Zintegrowanego Programu Bezpieczeństwa Chemicznego Ukrainy (ICCSP) w grudniu 2014 roku.  Inicjatorami były: OBWE, ONZ, ICCSS i Związek Chemików Ukrainy (UCU). To odpowiedź na poważne zagrożenia związane z rozpadem przemysłu chemicznego na wschodzie Ukrainy i obniżeniem poziomu kontroli działalności chemicznej, co ma negatywny wpływ na bezpieczeństwo wewnętrzne zarówno Ukrainy, jak i państw sąsiedzkich. Program ICCSP promowany jest przez OBWE w ramach Globalnego Partnerstwa G7. Program Bezpieczeństwa Chemicznego na Ukrainie (ICCSP) ma  stworzyć podwaliny systemu ratownictwa i reagowania kryzysowego oraz ochrony infrastruktury krytycznej na terytorium Ukrainy, zgodnie ze standardami krajów Unii Europejskiej.

- Wprowadzenie jednolitych przepisów w zakresie bezpieczeństwa chemicznego, tranzytu niebezpiecznych towarów, pozwoli nie tylko wzmocnić ochronę, ale także zminimalizować zagrożenia. To konieczność  – mówił w czasie Forum Ukrainy na Kongresie Chemss, Olexandr Sadovsky z Ukraińskej Unii Chemicznej.  

Forum Ukraińskie w Kielcach miało także na celu integrację działań międzynarodowych, by poprawić bezpieczeństwo chemicznego na Ukrainie i w Europie Wschodniej. Chodzi zarówno o krajowe i jak i międzynarodowe sieci kontaktów. Podkreślano perspektywy udziału polskich przedsiębiorstw we wdrażaniu programu bezpieczeństwa chemicznego u naszego wschodniego sąsiada. 

Wśród prelegentów znaleźli się między innymi Ambasador Vaidotas Verba, Kierownik Biura OBWE w Kijowie i Taras Bobrowskyi ze Straży Granicznej Ukrainy.

(KK)


Polecane aktualności

Najbliższe wydarzenia

21-22 IV 2021