XXVIII Międzynarodowy Salon Przemysłu Obronnego MSPO

MSPO 2019 - nowoczesny sprzęt wojskowy i ważne rozmowy

-  Z przyjemnością obejrzeliśmy tegoroczną ekspozycję na MSPO w Kielcach. To już 27 raz (…) po raz kolejny spektakularnie. - tak o Międzynarodowym Salonie Przemysłu Obronnego 2019 mówił Prezydent Andrzej Duda.

mspo targi przemysłu obronnego Salon Obronny w Targach Kielce przeszedł do historii jako wystawa, która zgromadziła 610 firm z 31 krajów świata, w tym 303 firmy polskie. Targi odwiedziło 58 delegacji z 49 państw. Na MSPO 2019 pojawiło się 30,5 tysiąca gości z całego świata, w tym 13 tysięcy podczas towarzyszącego wystawie Dnia Otwartego. Oprócz gościa honorowego – Prezydenta Andrzeja Dudy, wydarzenie odwiedzili także Mariusz Błaszczak, Minister Obrony Narodowej, Georgette Mosbacher, Ambasador USA w Polsce oraz członek misji Apollo 15, Alfred Merrill Worden.

- Polska dowiodła, że jest liderem NATO. Jest to wspaniałe, że można być tutaj wspólnie i pracować nad wspólnym bezpieczeństwem na świecie. Te targi pokazują specjalne relacje między Stanami Zjednoczonymi, a Polską – powiedziała podczas MSPO Georgette Mosbacher, Ambasador USA w Polsce.

Podczas MSPO 2019 Stany Zjednoczone miały swoją Wystawę Narodową, gdzie zaprezentowało się 65 firm – była to największa obecność amerykańskiego przemysłu zbrojeniowego w historii MSPO.

Międzynarodowemu Salonowi Przemysłu Obronnego towarzyszyły 25. Międzynarodowe Targi Logistyki LOGISTYKA.

Tegoroczne MSPO i MTL zajęły powierzchnię ponad 27 tysięcy metrów kwadratowych w 7 halach wystawienniczych kieleckiego ośrodka oraz na terenie zewnętrznym. W roku 2019 podczas wystaw obecni byli wystawcy z: Australii, Austrii, Belgii, Chin, Czech, Danii, Finlandii, Francji, Hiszpanii, Holandii, Irlandii, Izraela, Japonii, Kanady, Korei Południowej, Litwy, Niemiec, Norwegii, Polski, Serbii, Singapuru, Słowacji, Słowenii, Stanów Zjednoczonych, Szwajcarii, Tajwanu, Ukrainy, Węgier, Wielkiej Brytanii i Włoch. Najliczniej reprezentowane były firmy z USA, Niemiec i Wielkiej Brytanii. Swoje ekspozycje przedstawili światowi liderzy branży obronnej.   

mspo - targi obronne w Kielcach Zwiedzający mieli okazję zobaczyć takie śmigłowce, jak Boeing Apache AH-64,  PZL Świdnik (Agusta-Leonardo)  Głuszec,  , PZL Mielec (Sikorsky, Lockheed Martin) Black Hawk  70, Bell Helicopter Śmigłowiec Bell 407 oraz Chinooka. Na stoiskach można było obejrzeć sprzęt pancerny i rakietowy, materiały wybuchowe, sprzęt i materiały wojsk chemicznych. Prezentowano uzbrojenie i sprzęt lotniczy oraz obrony powietrznej, a także niezbędne uzbrojenie Marynarki Wojennej. Nie zabrakło specjalistycznych propozycji dla Policji, Straży Granicznej i jednostek ratowniczych. Firmy oferowały nowoczesną technikę łączności, sprzęt radioelektroniczny i optoelektroniczny. Na wystawie znalazły się również artykuły żywnościowe i urządzenia do przygotowywania posiłków oraz przechowywania i transportu żywności, różnego rodzaju mundury, sprzęt i materiały medyczne.

Ważne umowy na MSPO

Salon Obronny w Kielcach to nie tylko wystawa najnowszego sprzętu z Polski i zagranicy. To przede wszystkim biznes. Już pierwszego dnia targów Inspektorat Uzbrojenia złożył zamówienia w spółkach Polskiej Grupy Zbrojeniowej na ponad 720 milionów złotych. Siły Zbrojne zakupiły Zdolne do Przerzutu Stacje radiolokacyjne BYSTRA, Wozy Dowodzenia oparte na KTO Rosomak 8x8 oraz sprzęt optoelektroniczny ze spółki PCO S.A.

- Najlepszym potwierdzeniem jakości produktu są zamówienia. W sektorze zbrojeniowym  jeszcze większym komplementem są zamówienia od Sił Zbrojnych rodzimego kraju. Decyzję Zamawiającego o pozyskaniu tego sprzętu odbieramy jako potwierdzenie naszych kompetencji i zaufanie, jakie pokładają w nas Siły Zbrojne RP oraz Ministerstwo Obrony Narodowej. One przypieczętowują pozycję PGZ jako głównego partnera w programach modernizacyjnych polskiej armii – powiedział po podpisaniu umów Sebastian Chwałek, wiceprezes PGZ S.A.

Ponadto, porozumienie z brytyjską spółką podpisało MESKO, zapewniając sobie włączenie w globalny łańcuch dostaw MBDA

- Dla naszej firmy był to bardzo pracowity czas. Odbyliśmy dużo spotkań i rozmów. Targi MSPO są dla nas bardzo ważne, gdyż udało nam się podpisać bardzo ważny kontrakt. – mówił Tomasz Stawiński, prezes MESKO.

mspo 2019 - galeria 27Gala Defender

Tradycją Międzynarodowego Salonu Przemysłu Obronnego jest przyznawanie nagród Defender, Wyróżnienia Specjalnego Ministra Obrony Narodowej oraz najważniejszej nagrody  - Nagrody Prezydenta RP dla produktu najlepiej służącego podniesieniu poziomu bezpieczeństwa żołnierzy Sił RP. Podczas uroczystej gali MSPO otrzymała ją GRUPA WB / WB ELECTRONICS z Ożarowa Mazowieckiego, Zakład Autonomicznych Systemów Bojowych, Macierzysz za rodzinę systemów amunicji krążącej WARMATET.

Nagrodę Ministra Przedsiębiorczości i Technologii dla Najlepszego Polskiego Eksportera Uzbrojenia, którą wręczono po raz drugi w historii otrzymała firma LUBAWA S.A. z Ostrowa Wielkopolskiego. Pozostałych laureatów Defenderów oraz innych nagród można znaleźć w zakładce nagrody i wyróżnienia.

Salon Obronny z konferencjami, seminariami i warsztatami i niesamowitymi gośćmi             

MSPO 2019 uzupełniło merytorycznie 38 konferencji, debat, seminariów, oficjalnych spotkań na stoiskach firm.

Instytut Polityki Międzynarodowej i Bezpieczeństwa Uniwersytetu Jana Kochanowskiego w Kielcach zorganizował Ogólnopolską Konferencję Naukową na której poruszono temat przemysłu obronnego jako głównego podmiotu polityki gospodarczo-obronnej Polski.

Natomiast „Polski system kontroli obrotu z zagranicą towarami o znaczeniu strategicznym” był tematem seminarium z 3 września.

Pułkownik Alfred Merril Worden, gość Wystawy Narodowej USA, który był pilotem modułu dowodzenia misji APOLLO 15 spotkał się z młodzieżą w Zespole Szkół Katolickich im. św. Stanisława Kostki.

mspo - zbrojeniówka na targach militarnych w Kielcach Młodzież z zaciekawieniem słuchała opowieści gościa Międzynarodowego Salonu Przemysłu Obronnego. Pułkownik wspomniał o tym, że bardzo ważna jest kolonizacja kolejnych planet Układu Słonecznego. Uczniowie zadawali pytania, między innymi o warunki, jakie panują w kosmosie. 

Dzień Otwarty MSPO po raz trzeci

Z pięknej pogody i ciekawej ekspozycji skorzystało w sobotę 7 września niemal 13 tysięcy zwiedzających. Największą frajdę z bliskich spotkań ze sprzętem wojskowym mieli oczywiście najmłodsi goście Dnia Otwartego MSPO. Ogromnym zainteresowaniem cieszyły się także pokazy dynamiczne przygotowane przez świętokrzyską policję, straż pożarną oraz kluby aikido i Krav Magi. Nie zabrakło także chętnych na prawdziwą wojskową grochówkę.

Zapraszamy do Targów Kielce na 28. Międzynarodowy Salon Przemysłu Obronnego w dniach 8-11 września 2020 roku!