Aktualności

04.12.2017

Niemal 600 świętokrzyskich uczniów w projekcie Bezpieczna Woda

Blisko 600 dzieci z 16 świętokrzyskich szkół weźmie udział w szkoleniu z zasad udzielania pierwszej pomocy oraz dowie się, jak bezpiecznie zachowywać się nad wodą i na zamarzniętych zbiornikach.

Blisko 600 świętokrzyskich uczniów weźmie udział w 6. edycji projektu Bezpieczna Woda - edycja zimowa - "Bezpieczny Lód"
Blisko 600 świętokrzyskich uczniów weźmie udział w 6. edycji projektu Bezpieczna Woda
- edycja zimowa - "Bezpieczny Lód"

Targi Kielce i Stowarzyszenie Świętokrzyskie Wodne Ochotnicze Pogotowie Ratunkowe organizują szóstą edycję projektu Bezpieczna Woda – edycja zimowa – „Bezpieczny Lód”. Szkolenia odbędą się 5 grudnia w Centrum Kongresowym Targów Kielce. Część oficjalna rozpocznie się o godz. 11.

W przypadku wpadnięcia do zimnej wody ratunkiem jest właściwie jedynie pomoc drugiej osoby. Samodzielne wyjście na powierzchnię lodu jest bardzo trudne. Zbyt długie przebywanie w lodowatej wodzie – nawet 4-minutowe – jest niebezpieczne. Może dojść do hipotermii, która wpływa na zdolność właściwej oceny sytuacji. Łatwo wtedy przeoczyć moment, kiedy dochodzi do zobojętnienia. To jest szczególnie niebezpieczne, ponieważ poszkodowany przestaje interesować się własnym losem. Dlatego właśnie tak ważne jest, aby umieć właściwie zachować się w sytuacji, gdy widzimy, że pod kimś zarwał się lód.

Jak postąpić w takiej sytuacji będzie można dowiedzieć się podczas szóstej edycji projektu Bezpieczna Woda – edycja zimowa – „Bezpieczny Lód”, do której zgłoszono 560 dzieci z 16 świętokrzyskich szkół. O niebezpieczeństwach czyhających zimą nad wodą opowiedzą ratownicy ze Stowarzyszenia Świętokrzyskie Wodne Ochotnicze Pogotowie Ratunkowe. Będą przestrzegać również przed nieodpowiedzialnymi zachowaniami. Co najważniejsze, nauczą dzieci i młodzież, jak się zachować w sytuacji zagrożenia życia. Głównym punktem części praktycznej będzie nauka resuscytacji krążeniowo-oddechowej.

Oprócz części warsztatowej organizatorzy przygotowali dla dzieci i młodzieży również część artystyczną i konkursy. Swój udział zapowiedzieli także szczypiorniści z PGE Vive Kielce z maskotką drużyny Dzikiem Kiełkiem oraz Koziołek Matołek.

W poprzednich edycjach Bezpiecznej Wody wzięło udział w sumie około 6 tysięcy uczestników.

(KŁ)

Lista szkół biorących udział w 6. edycji projektu Bezpieczna Woda – edycja zimowa – „Bezpieczny Lód”

Szkoła Podstawowa im. E. Szylki w Ożarowie

SP w Woli Kopcowej

SP im. S. Staszica Zagnansk

SP im. Armii Krajowej w Kajetanowie

SP Tumlin

SP nr 32 im. J. Kusocińskiego Kielce

SP im. J. Szelesta w Dębskiej Woli

SP nr 19 im. I. Sendlerowej w Kielcach

SP Mąchocice Kapitulne

SP nr 14 Specjalna im. K. Wojtyły- papieża Polaka w Kielcach

SP nr 34 im. A. Mickiewicza w Kielcach

SP im. św. S. Kostki w Kielcach

SP nr 2 w Kielcach im. M. Konopnickiej

SP im. gen. S. Maczka w Bliżynie

SP im. Armii Krajowej Korpus "Jodła" w Łącznej

SP nr 3 im. Wł. Broniewskiego w Jędrzejowie


Polecane aktualności