Aktualności

13.04.2016

Wychowujemy w ramach „Bezpiecznej Wody”

Szkolenia z zasad udzielania pierwszej pomocy w Targach Kielce

Wychowujemy w ramach „Bezpiecznej Wody”

Blisko 2 300 dzieci ze szkół podstawowych, gimnazjów i szkół ponadgimnazjalnych z województwa świętokrzyskiego odbędzie szkolenie z zasad udzielania pierwszej pomocy oraz dowie się jak bezpiecznie odpoczywać nad wodą. Od 11 do 14 kwietnia, Targi Kielce i Stowarzyszenie Świętokrzyskie Wodne Ochotnicze Pogotowie Ratunkowe realizują trzecią edycję projektu Bezpieczna Woda.

Ryzyko utonięcia w Polsce jest dwukrotnie wyższe niż średnio we wszystkich krajach UE - wynika z analizy Narodowego Instytutu Zdrowia Publicznego - Państwowego Zakładu Higieny. Każdego roku statystyki policji mówią o wzroście liczby utonięć często z udziałem dzieci i młodzieży. Liczba śmiertelnych wypadków nad wodą wzrasta szczególnie w okresie letnim.

- Zbliżą się okres wakacji – trudny okres dla służb ratowniczych. W wypadkach często biorą udział osoby dorosłe, które gdyby tylko znały podstawowe zasady bezpieczeństwa, może mogłyby uniknąć  śmierci – mówi Piotr Molasy, prezes Świętokrzyskiego Stowarzyszenia Wodne Ochotnicze Pogotowie Ratunkowe. – Dzięki Targom Kielce i naszemu stowarzyszeniu, inwestujemy w edukację dzieci i młodzieży. Pracujemy na to, aby za kilka lat, kiedy Ci młodzi ludzie będą dorośli, byli bardziej świadomi. I dzięki takim zabiegom, może statystyki będą mniej przerażające  – dodaje.

Ratownicy ze Stowarzyszenia podczas części teoretycznej przedstawią jakie niebezpieczeństwa czyhają nad wodą i jak mogą skończyć się nieprzemyślane zachowania. Ponadto nauczą dzieci i młodzież jak sobie radzić w momencie zagrożenia życia. Głównym punktem części praktycznej będzie resuscytacja krążeniowo oddechowa.

Oprócz części warsztatowej organizatorzy przygotowali dla dzieci część artystyczną. Młodzi mieszkańcy świętokrzyskiego mieli okazję spotkać się z reprezentantami drużyn VIVE Tauron Kielce, Effector Kielce, Korona Kielce, sportowcem Krystianem Herbą oraz artystami Anią Wileńską z Małych Gigantów, Agnieszką Marczak i Klub Karate Morawica.

W Targach Kielce już po raz trzeci odbywa się wielkie szkolenie z zasad udzielania pierwszej pomocy i bezpiecznego wypoczynku nad wodą. W pierwszej edycji udział wzięło 455 uczniów. Organizatorzy planują coroczną realizację projektów: „Bezpieczna woda”(w miesiącach: kwiecień-maj) i „Bezpieczny lód” (w miesiącach: listopad-grudzień).Podjęta inicjatywa, ma na celu edukację i aktywizację dzieci i młodzieży w zakresie udzielania pierwszej pomocy przedmedycznej oraz właściwego korzystania ze środków ratunkowych.

(MB)


Galeria zdjęć


Polecane aktualności