Aktualności

25.06.2010

Andrzej Mochoń, prezes zarządu Targów Kielce szefem Polskiej Izby Przemysłu Targowego

Pierwsze spotkanie Rady Izby zaplanowano na 11 sierpnia, kiedy w kieleckim ośrodku wystawienniczym odbędzie się otwarcie najnowocześniejszej w Polsce hali targowej

Prezes Andrzej Mochoń
Prezes Andrzej Mochoń

Polska Izba Przemysłu Targowego od kilku dni ma nowego prezesa Rady. Został nim szef Targów Kielce - najdynamiczniej rozwijającego się w kraju ośrodka wystawienniczego, trzeciego w Europie środkowo – wschodniej. Andrzej Mochoń zastąpił na stanowisku Bogusława Zalewskiego.

- Społecznie funkcje pełni się po to, aby integrować i aktywizować grupę, której jest się liderem. Do takiej roli zostałem wybrany przez obecną Radę Izby, co przyjmuję jako duże zobowiązanie – podkreśla Andrzej Mochoń - Po okresie wielu miesięcy poświęconym sprawom formalnym, ale niestety także jałowym sporom w Izbie, przyszedł najwyższy czas na dynamiczne kroki i skuteczną promocję targów jako efektywnego narzędzia marketingu – zapowiada nowy prezes.

Obecna kadencja Rady nie potrwa już długo, kończąc się w marcu przyszłego roku. Jak twierdzi prezes Mochoń, choć czasu jest niewiele, zamierza go jednak efektywnie wykorzystać.

Jak zapowiada jeszcze we wrześniu podczas Walnego Zgromadzenia Izby, uzupełniony zostanie skład Rady, która choć może pracować w obecnej sześcioosobowej grupie, to jednak jak uważa prezes Mochoń warto, aby weszły do niej kolejne trzy osoby, wzmacniając ją merytorycznie i wspierając autorytetem.

Tymczasem już w sierpniu odbędzie się pierwsze z nowym szefem posiedzenie Rady Izby, po raz pierwszy Kielcach. Spotkanie zaplanowano na 11 dzień drugiego wakacyjnego miesiąca, kiedy w kieleckim ośrodku wystawienniczym odbędzie się otwarcie najnowocześniejszej w Polsce hali targowej.

Rolą istniejącej od 2006 roku PIPT, zrzeszającej 79 członków, w tym największe ośrodki targowe w kraju są między innymi lobbing, działania na rzecz integracji środowiska targowego, promocja targów, w tym działalność wydawnicza a także edukacja w zakresie marketingu targowego oraz w szczególności promowanie etycznych zachowań biznesowych w branży.

- Mamy dość wyzwań związanych ze światowym kryzysem gospodarczym, wejściem na rynek nowych, cyfrowych narzędzi marketingu bezpośredniego, więc przed nami dużo pracy – mówi prezes Andrzej Mochoń – Zgodnie z danymi Centrum Ekspertyz Gospodarczych przedsiębiorstwa usług targowych czeka jeszcze trudniejszy niż dotychczas okres. Przewiduje się spadki przychodów dla organizatorów wystaw. Według danych CENTREX europejskiej organizacji statystyki targowej spadki parametrów targowych dotyczą wszystkich organizatorów z środkowej części Europy, przy czym Targi Kielce znalazły się w gronie tych, które wzmocniły swoją pozycję.

Także na krajowym rynku targowym widać pogarszającą się sytuację w tej branży. Średnio o blisko 20 procent spadły w 2009 roku wynajęta powierzchnia i liczba wystawców zagranicznych dla audytowanych ośrodków targowych zrzeszonych w PIPT, o ponad 17 procent zmniejszyła się liczba wystawców ogółem i o ponad 16 procent liczba zwiedzających. Najwięcej stracił lider rynku Międzynarodowe Targi Poznańskie, które wynajęły o 30 procent mniej powierzchni niż w 2008 roku, a udziały w rynku MTP spadły z 50 do niewiele ponad 43 procent. Najłagodniej kryzys obszedł się z Targami Kielce, które zanotowały najmniejsze spadki poszczególnych parametrów, średnio od 1 do 2,6 procenta, a w przypadku liczby zwiedzających osiągnęły nawet blisko 10 procentowy wzrost. Udziały w polskim rynku wystawienniczym Targów Kielce wzrosły w 2009 roku z 22 do 27 procent.


Dr Andrzej Mochoń
Absolwent geologii na Uniwersytecie Wrocławskim, tytuł doktora uzyskał na Uniwersytecie Warszawskim. Od 1980 r. pracował jako wykładowca geologii w Wyższej Szkole Pedagogicznej w Kielcach. W 1989 r. zaangażował się w budowę jednej z pierwszych uczelni prywatnych w mieście - dzisiejszej Wyższej Szkoły Administracji Publicznej. W 1993 r. zakładał Świętokrzyską Agencję Rozwoju Regionu, w której kierownicze funkcje pełnił przez 10 lat. Potem 2 lata organizował kielecki Geopark. Od 2006 roku kieruje Targami Kielce. Jest jednym z twórców Międzynarodowego Salonu Przemysłu Obronnego trzeciej po Paryżu i Londynie imprezy wystawienniczej tej branży. Jest kanclerzem świętokrzyskiej loży BCC. Od października 2009 roku pełni w Kielcach funkcję Konsula Honorowego Republiki Federalnej Niemiec.

Ma czwórkę dzieci. Jedną z jego pasji jest nauka języków obcych. Włada angielskim, niemieckim, rosyjskim, francuskim i włoskim. Kocha góry, jest zapalonym narciarzem i łyżwiarzem. Zdobył Mont Blanc. Fotografuje – należy do Związku Polskich Artystów Fotografików. Jest fanem jazzu.