Kielce (z populacją 201 000 mieszkańców) to miasto leżące w południowej części centralnej Polski, stolica województwa świętokrzyskiego. Od wielu lat zaliczane jest do miejsc przyjaznych inwestorom. W 2013 roku znalazło się na finałowej liście polskich miast nominowanych do prestiżowej nagrody Poland Outsourcing and Harde Services Award.
Lokalizacja Kielc w centralnej części kraju stwarza dogodne warunki do organizacji wystaw i konferencji. Jest to idealne miejsce nie tylko dla firm krajowych, ale także dla przedsiębiorców z państw ościennych.
Sytuacja gospodarcza:
Wiodącym ośrodkiem miastotwórczym okazały się być Targi Kielce – dzięki działalności Targów zarówno w mieście jak i regionie świętokrzyskim rozwija się bogata infrastruktura usług okołotargowych i turystyki biznesowej. Wybudowano wiele nowych obiektów hotelowych (do dyspozycji przyjeżdżających gości jest 7442 miejsc noclegowych o standardzie od 2** do 5**), powstają także restauracje, kluby, centra rozrywki i sportu oraz korporacje taksówkowe i firmy świadczące usługi przewozowe.
Przy Targach Kielce działa Grono Targowe Kielce. To pierwszy w Europie tego typu klaster usługowy, który zrzesza 88 podmiotów z województwa świętokrzyskiego.
Właścicielem Targów Kielce jest Miasto Kielce. Samorząd dba o rozwój gospodarczy i przemysłowy regionu. Tu realizowane są inwestycje w zakresie infrastruktury wspierającej działalność naukową i badawczą oraz modernizujące miejskie lub regionalnie systemy komunikacyjne. Na szeroką skalę prowadzone są przedsięwzięcia zwiększające atrakcyjność inwestycyjną i turystyczną. Budowę nowej gospodarki wspiera także świętokrzyskie Centrum Innowacji i Transferu Technologii oraz inkubator przedsiębiorczości – Kielecki Park Technologiczny, który skupia kilkadziesiąt firm zajmujących się wdrażaniem innowacyjnych technologii i rozwiązań w różnych branżach.
Gospodarka regionu świętokrzyskiego bazuje przede wszystkim na przemyśle wydobywczym i produkcji materiałów budowlanych. Istotną rolę odgrywa również przemysł metalurgiczny, maszynowy, precyzyjny i spożywczy. Rozwój wielu dziedzin gospodarczych w województwie wspierany jest przez Specjalną Strefę Ekonomiczną "Starachowice", pełniącą ważną rolę katalizatora aktywizującego potencjał techniczny regionu. Specjalna Strefa Ekonomiczna Starachowice (SSE) obejmuje także miasto Kielce. SSE to wydzielona część kraju, w której działalność gospodarcza może być prowadzona na preferencyjnych warunkach. Wydany przez Ministra Gospodarki plan rozwoju SSE zakłada promowanie działalności produkcyjnej, szczególnie w takich dziedzinach jak przemysł mechaniki precyzyjnej, przemysł motoryzacyjny, metalurgiczny i elektroniczny, przetwórstwo drewna, przemysł materiałów budowlanych, przemysł chemiczny i ceramiczny oraz przetwórstwo spożywcze. Najwięcej podmiotów prowadzi działalność na obszarze Kielc (27,0%) oraz odpowiednio w powiatach: kieleckim (11,8%), ostrowieckim (10,4%), skarżyskim (7,3%), starachowickim (6,5%), koneckim i sandomierskim (5,9%), jędrzejowskim (5,6%), buskim (5,2%) oraz staszowskim (4,7%), z kolei najmniej – w powiatach: opatowskim (3,1%), włoszczowskim (2,9%), pińczowskim (2,2%) oraz kazimierskim (1,4%). W rejonie województwa świętokrzyskiego występuje duża koncentracja przemysłu wydobywczego kopalin i przeróbki surowców skalnych, w tym wapieni dla przemysłu cementowego i wapienniczego.
Do największych przedsiębiorstw regionu należą:
- Grupa Kolporter Kielce S.A.
- Celsa Huta Ostrowiec Sp. z o.o.
- Cersanit S.A. GK Kielce
- Pilkington S.A. Sandomierz
- Grupa Polskie Składy Budowlane S.A. Busko-Zdrój
- Elektrownia Połaniec S.A. Grupa Electrabel Polska
- Lafarge Cement S.A. Cementownia Małogoszcz
- NSK Bearings Polska S.A. Kielce
- Echo Investment S.A. Kielce
Na terenie miasta Kielce znajduje się aż pięć rezerwatów przyrody, w tym cztery geologiczne. Miasto położone jest w sercu najstarszych gór w Europie – Gór Świętokrzyskich, nad rzeką Silnicą. Aglomeracja prężnie rozwija się zarówno pod względem ekonomicznym, gospodarczym jak i edukacyjnym, o czym świadczy fakt istnienia wielu uczelni wyższych, w tym Uniwersytetu Jana Kochanowskiego oraz Politechniki Świętokrzyskiej.
Kielce to także ważny ośrodek kulturalny. Przez cały rok odbywa się tu wiele wydarzeń, które przyciągają wielotysięczną publiczność z całego kraju. W mieście znajdują się aż trzy teatry, które są znane i cenione w całej Polsce, a także na świecie. Potencjał kulturowy miasta wzmacnia m.in. Teatr im. S. Żeromskiego, którego spektakle zdobywają liczne nagrody na wielu prestiżowych festiwalach, podobnie Kielecki Teatr Tańca czy Teatr Lalki i Aktora „Kubuś”.
Do ważnych obiektów kultury należy zaliczyć także Filharmonię Świętokrzyską im. O. Kolberga, Kieleckie Centrum Kultury oraz wiele muzeów i galerii sztuki. W Kielcach dominuje wiele zabytków o charakterze sakralnym oraz historycznym jak Pałac Biskupów Krakowskich, najstarszy w Kielcach Kościół św. Wojciecha czy Bazylika Katedralna Wniebowzięcia NMP.
Jednym z ulubionych miejsc Kielczan jest ulica Sienkiewicza, główny deptak miasta, gdzie zabytkowy charakter łączy się ze współczesnymi funkcjami komercyjno-użytkowymi oraz centrum życia kulturalnego. Deptak Sienkiewicza uznano najpopularniejszą ulicą Polski w plebiscycie magazynu "Wasze Podróże".
Kielce to także dynamicznie rozwijający się ośrodek sportowy. Z roku na rok powiększa się baza sportowa. W mieście znajduje się jeden z najnowocześniejszych stadionów piłkarskich, 9 hal sportowych, w tym Hala Legionów z widownią na 4200 miejsc, a także Stadion Lekkoatletyczny. Do najbardziej utytułowanych klubów sportowych należą m.in. VIVE Tauron Kielce – zespół piłki ręcznej, mistrz Polski, zdobywca pucharu Polski oraz uczestnik Ligi Mistrzów.
Niezaprzeczalnym atutem miasta jest rozmaitość terenów zielonych, liczne parki, skwery oraz malownicze szlaki turystyczne i ścieżki rowerowe, które stanowią jego wizytówkę.
Kielce obfitują w liczne atrakcje turystyczne, rekreacyjne jak i wypoczynkowe. Na terenie województwa świętokrzyskiego znajduje się aż 7 profesjonalnych stoków narciarskich, w tym dwie trasy w samym mieście Kielce. Stoki te wyposażone są w profesjonalne, krzesełkowe wyciągi narciarskie, wypożyczalnie sprzętu narciarskiego oraz szkoły narciarskie.
Transport lotniczy w województwie świętokrzyskim obecnie opiera się na lotnisku komunikacyjnym położonym w miejscowości Masłów koło Kielc.
Lotnisko przeznaczone jest do przyjmowania małych samolotów, awionetek, helikopterówitp.
Lotnisko posiada:
- pas asfaltowy 1155 na 30 metrów z nawrotniami na jego końcach
- pas trawiasty 900 na 250 metrów.
- światła podejścia do DS 1 dużej intensywności na obydwu kierunkach oraz światła progów DS i światła krawędziowe DS i DK
W zasięgu ok. 150 km od Kielc i województwa świętokrzyskiego znajduje się 5 portów lotniczych.
Radom (70 km), Kraków (116 km), Łódź (146 km), Katowice (154 km), Warszawa (181 km), Rzeszów (157 km)
Kielce leżą w promieniu 700 km od 8 stolic europejskich
Istotne gałęzie gospodarki regionu świętokrzyskiego:
-przemysł wydobywczy
-produkcja materiałów budowlanych
- przemysł metalurgiczny, maszynowy, precyzyjny
-przemysł spożywczy
Przydatne linki na temat Kielc i Regionu:
Urzędy: |
Izby gospodarcze: |
Komunikacja:
|
Informacyjne strony internetowe o Kielcach i Regionie:
|
Aplikacje:
|
16.12.2019
12.12.2019
10.12.2019
Targi Kielce należą do: | The Global Association of the Exhibition Industry |
International Exhibition Statistics Union |
Targi Kielce posiadają certyfikat Systemu Zarządzania Jakością: |
|