Umowę podpisali (od lewej) Prezes Grupy Bumar Pan Krzysztof Krystowski, Prezes Agencji
Rozwoju Przemysłu S.A. Wojciech Dąbrowski i Prezes Bumar Żołnierz SA Ryszard Kardasz
Deklarację o współpracy przy budowie nowej fabryki broni strzeleckiej w Radomiu podpisano 4 września na Międzynarodowym Salonie Przemysłu Obronnego w Kielcach. Zbudują ją Agencja Rozwoju Przemysłu S.A. i Grupa Bumar. Wartość inwestycji szacuje się na około 100 milionów złotych.
- Mamy już teren pod inwestycję w Tarnobrzeskiej Specjalnej Strefie Ekonomicznej – podstrefa Radom, jest już projekt i pozwolenie na budowę – wyjaśnia prezes zarządu Fabryki Broni Łucznik – Radom Tomasz Nita - Rozpoczynamy właśnie procedurę przetargu dla wykonawcy tego przedsięwzięcia i planujemy zakończenie budowy na przełomie I i II kwartału 2014 roku.
Inwestycja, w skład której wchodzi budowa nowej siedziby spółki wraz z fabryką, przewiduje także wdrożenie nowych produktów, z których wiodącym ma być karabinek podstawowy modułowego systemu broni strzeleckiej kaliber 5,56 mm. Przedsięwzięcie finansuje Fabryka Broni Łucznik i Ministerstwo Skarbu Państwa (ok. 19 mln złotych). – Będziemy się także starali o środki unijne – zapowiedział prezes Nita.
W radomskim Łuczniku zatrudnionych jest 400 osób i jak deklaruje prezes spółki nie ulegnie zmianie. W 2011 roku spółka odnotowała największe od 5 lat zyski – było to 2 miliony złotych, a portfel zamówień na ten rok także jest rekordowy i wynosi 50 milionów złotych.
Dotychczasowa fabryka ma zostać sprzedana. Jak na razie istnieje koncepcja wypracowana przez Mazowiecki Urząd Marszałkowski i Agencję Rozwoju Przemysłu o utworzeniu na jej terenie inkubatora przedsiębiorczości.
Ze strony Bumaru umowę podpisał Krzysztof Krystowski prezes Grupy oraz Ryszard Kardasz, prezes Bumar Żołnierz (do tej dywizji należy Łucznik Radom). Ze strony Agencji Rozwoju Przemysłu jej prezes Wojciech Dąbrowski.
Podpisana w drugim dniu
MSPO umowa jest jednym z wielu wydarzeń towarzyszącym targom obronnym. W tym samym dniu także Grupa Bumar przedstawiła strategię na lata 2013 – 2018. –
Salon Przemyslu Obronnego to jak widać nie tylko prezentacja najnowszych osiągnięć w tej dziedzinie – uważa prezes zarządu Targów Kielce, które są organizatorem wystawy, Andrzej Mochoń. Każdego roku w Kielcach podpisywana jest umowa ważna dla polskiej przemysłu obronnego. W 2011było to porozumienie czołowych przedstawicieli przemysłu zbrojeniowego: Grupy Bumar i Sikorsky Aircraft Corporation.