Aktualności

08.03.2019

Dziękujemy za udział w X Ogólnopolskim Forum Fotowoltaiki i Magazynowania Energii Solar+

Prawie 350 zarejestrowanych uczestników, 12 prelekcji, aktualne ceny, nowości technologiczne, konkretne porady dla inwestorów i instalatorów - takie było X, jubileuszowe Forum SOLAR+. Wydarzenie zorganizowane przez Redakcję GLOBEnergia poświęcone było w pełni branży fotowoltaicznej i zagadnieniom magazynowania energii, a odbyło się 28 lutego 2019 r. podczas Targów ENEX 2019.

Dziękujemy za udział w X Ogólnopolskim Forum Fotowoltaiki i Magazynowania Energii Solar+

Patronat merytoryczny nad Forum objęło Stowarzyszenie Branży Fotowoltaicznej Polska PV. Patronem honorowym wydarzenia było Ministerstwo Przedsiębiorczości i Technologii. Wśród prelegentów znaleźli się przedstawiciele wszystkich Partnerów Forum Solar+. Dzień rozpoczął się o Energetycznego TALK SHOW, które poprowadził Bogdan Szymański (SBF POLSKA PV) i Grzegorz Burek (GLOBEnergia), do których dołączył zaproszony gość - Marek Przychodzeń - prezes zarządu EIDOS Sp z o.o.

Eksperci poruszali tematy związane z aukcjami OZE, aktualnymi programami wspierającymi OZE i dyskutowali o planowanych zmianach w prawie dotyczących cen energii. Monika Ciosek (SBF POLSKA PV) omówiła aktualną sytuację na rynku fotowoltaicznym, bazując na najnowszych danych. Słuchacze mieli szansę poznać liczbę i moc zainstalowanych mikro, małych i dużych instalacji PV, ich ceny oraz udział w zużyciu energii i całkowitej produkcji mocy. Dane komentował ekspert - Bogdan Szymański. Następnie Michał Marona, reprezentujący firmę SolarEdge, przedstawił temat rosnącej roli oprogramowania w systemach fotowoltaicznych. Andrzej Cebrat (Soltech) miał pokaz dotyczący magazynów energii w ujęciu praktycznym, prezentując wymagania techniczne i eksploatacyjne. Nie zabrakło również informacji dotyczących parametrów takich urządzeń i ich możliwości. O stacjach ładowania pojazdów elektrycznych prądem przemiennym, ze szczególnym uwzględnieniem ładowarek typu wallbox, o ich możliwościach, czasach i kosztach ładowania opowiedział Krzysztof Zamożny z firmy GARO.

Artur Gaj z ABB przestawił temat dotyczący automatyki budynków wraz z fotowoltaiką dziś i jutro. Wystąpienie dotyczące modułów half-cut-cells i bifacjalnych miał Robert Maczionsek z firmy Emiternet, która zajmuje się przygotowywaniem projektów z ich wykorzystaniem. Prelegent przybliżył technologię, koszty z nią związane, parametry i pozycję na polskim rynku. Reprezentujący firmę Vaillant - Grzegorz Gwadera, mówił o sposobie zwiększenia autokonsumpcji energii z instalacji fotowoltaicznej poprzez wykorzystanie pompy ciepła, do współpracy z fotowoltaiką Szymon Lenartowicz z Viessmann opowiedział o tym, jaką moc instalacji fotowoltaicznej zaproponować prosumentowi, gdy jego dom ogrzewany jest pompą ciepła. W Forum uczestniczył także Jarosław Trela reprezentujący JinkoSolar, który przedstawił innowacje technologiczne na rynku PV oraz opowiedział o optymalizowaniu projektów PV. Wojciech Szewczyk z Huawei opowiedział obecnym o optymalizowaniu kosztów farm fotowoltaicznych. Po nim wystąpił Łukasz Zaziąbł z Baywa-re, który przedstawił temat balastowych konstrukcji na dach płaski. Ostatnim prelegentem Forum Solar+ był Krzysztof Grobel z firmy Solgen. Zainteresował on zgromadzonych propozycjami rozwiązań instalacji fotowoltaicznych dla firmy - takich, aby najbardziej się opłacały. Na przykładach zaprezentował rozwiązania różnych problemów.


Wydarzenie zakończyło się rozstrzygnięciem konkursu dla publiczności.

Dziękujemy za czynny udział prelegentom, wystawcom, słuchaczom i wszystkim zaangażowanym w organizację wydarzenia! Wierzymy, że razem możemy zmienić pojęcie energii! Zapraszamy Państwa na kolejną edycję Forum Solar+ już za rok!


Polecane aktualności