27.08.2013
Wojskowe urządzenia do likwidacji skażeń w Targach Kielce
Podczas tegorocznej edycji Międzynarodowego Salonu Przemysłu Obronnego, Wojskowy Instytut Chemii i Radiochemii zaprezentuje trzy urządzenia, które stosowane są do prowadzenia rozpoznania i likwidacji skażeń chemicznych.
Pierwsze z nich to urządzenie plecakowe służące do likwidacji skażeń chemicznych przy użyciu nanosorbentów. Sprzęt umożliwia pracę wszędzie tam gdzie nie można stosować agresywnych chemicznie ciekłych odkażalników (sprzęt elektroniczny, czułe powierzchnie etc.). Odkażanie prowadzone jest przy użyciu sorbentów. Innowacyjność tego produktu polega na zastosowanej technologii. Dzięki użyciu nanostrukturalnego sorbentu oraz nadaniu cząstkom sorbentu ładunku elektrostatycznego, użyta technika znacznie przewyższa właściwościami sorpcyjnymi dotychczas stosowane sorbenty.
Drugim produktem prezentowanym przez Wojskowy Instytut Chemii i Radiochemii będzie zminiaturyzowane urządzenie do wykrywania skażeń chemicznych – PSS-1. W budowie obecnego rozwiązania PSS posłużyła idea zastosowania nowatorskiej w skali światowej technologii detekcji skażeń chemicznych opartej o różnicową spektrometrię jonów (ang. Differential Mobility Spectrometry - DMS) połączonej z klasyczną spektrometrią jonów (ang. Ion Mobility Spectrometry - IMS). Ergonomiczne parametry umożliwiać będą wygodne i intuicyjne użytkowanie i obsługę przez żołnierza. Produkt jest opracowywany w ramach projektu rozwojowego finansowanego przez Narodowe i Centrum Badań i Rozwoju w konsorcjum WIChiR, WB Electronisc S.A i Galwes Sp. z o.o.
Ostatnim sprzętem będzie PRS-1 Przyrząd Rozpoznania Skażeń. Detekcja skażeń za pomocą urządzenia odbywa się w oparciu o nowatorską w skali światowej technologię, która została opracowana w Polsce. Polega ona na różnicowej spektrometrii jonów, którą połączono z klasyczną metodę spektrometrii. Przyrząd Rozpoznania Skażeń PRS-1 umożliwia pracę w systemie autonomicznym lub w pełni zintegrowanym z systemem łączności pokładowej PZUŁW FONET, będącym na wyposażeniu większości pojazdów wojsk lądowych SZ RP (KTO ROSOMAK). Urządzenie jest wspólnym opracowaniem z WB Electronics S.A. będącym jednocześnie producentem ww. urządzenia.
Targi Kielce należą do: | The Global Association of the Exhibition Industry |
International Exhibition Statistics Union |
Targi Kielce posiadają certyfikat Systemu Zarządzania Jakością: |
|