Aktualności

06.10.2011

IV Memoriał im. Edmunda Sarny

Jednym ze sponsorów wydarzenia są Targi Kielce

Dekoracja zwycięzców Memoriału w 2010 roku. Zawodnikom towarzyszy m.in. Mirosława Sarna, żona Edmunda Sarny, polska olimpijka z Meksyku, mistrzyni Europy w lekkiej atletyce
Dekoracja zwycięzców Memoriału w 2010 roku. Zawodnikom towarzyszy m.in. Mirosława
Sarna, żona Edmunda Sarny, polska olimpijka z Meksyku, mistrzyni Europy w lekkiej
atletyce

Już w najbliższy weekend od 8 do 9 października w Kielcach przy ulicy Bocznej zostanie rozegrany IV Memoriał im. Edmunda Sarny w lekkiej atletyce. Impreza ta organizowana przez Kielecki Klub Lekkoatletyczny znana jest również pod bardziej oficjalną nazwą jako mistrzostwa województwa świętokrzyskiego w wielobojach. Zawody te na stałe weszły do kalendarza ŚZLA i od kilku lat są rozgrywane zawsze na zakończenie sezonu w pierwszy lub drugi weekend października.

W dotychczasowych trzech edycjach memoriału brali udział czołowi polscy wieloboiści, a także najlepsi świętokrzyscy lekkoatleci startujący na co dzień w konkurencjach indywidualnych. Podczas tegorocznego Memoriału organizatorzy spodziewają się na starcie około 50 zawodników. Wśród zgłoszonych nie brakuje znanych nazwisk kieleckiej i polskiej lekkiej atletyki. W tym roku swój udział potwierdzili: Karolina Kołeczek – brązowa medalistka tegorocznych MP w biegu na 100 m pł, Magdalena Drop – od lat jedna z najlepszych polskich skoczkiń wzwyż, kielczanin Paweł Tietierin – wielokrotny medalista Halowych Mistrzostw Polski w biegu na 300 i 400 m,a także nowa nadzieja kieleckich biegów sprinterskich junior młodszy Patryk Gradzik.

Memoriał Edmunda Sarny to uczczenie pamięci wybitnego człowieka i trenera, wychowawcy wielu pokoleń najlepszych kieleckich lekkoatletów. E. Sarna w 1965 roku przeprowadził się do Kielc, gdzie rozpoczął pracę trenerską – prowadził lekkoatletów Budowlanych, Lechii, AZS Nowi, Łysogór i Nowi-Bis. Od 2005 roku trenował zawodników w Kieleckim Klubie Lekkoatletycznym. Był trenerem swojej żony Mirosławy. Doprowadził ją m.in. do piątego miejsca w Letnich Igrzyskach Olimpijskich 1968 (Meksyk) i złotego medalu mistrzostw Europy 1969 (Ateny). Ponadto prowadził takich zawodników jak Elżbieta Kapusta, Barbara Kwietniewska, Halina Jop, Ewa Starościak i Wojciech Podsiadło, medalistów mistrzostw Polski i Europy. W 1977 roku został uznany najlepszym trenerem lekkiej atletyki w kraju. W 2006 roku został odznaczony krzyżem Semper Fidelis za zasługi dla Polski, służbę dla ojczyzny i demokracji.

W sierpniu 2007 roku stwierdzono u niego nowotwór. Zmarł nad ranem 24 października.