23.10.2018
PGNiG Obrót Detaliczny wybuduje stację paliw CNG w Kielcach
PGNiG Obrót Detaliczny podpisało list intencyjny z Miejskim Przedsiębiorstwem Komunikacji w Kielcach, zakładający budowę ogólnopolskiej stacji tankowania paliw CNG do końca 2019 roku. Jej powstanie jest związane z planami MPK, według których do 2025 roku po ulicach Kielc będzie poruszało się 60 ekologicznych autobusów zasilanych gazem ziemnym CNG.
W ramach porozumienia PGNiG Obrót Detaliczny wyraziło wolę wybudowania do końca 2019 roku ogólnopolskiej stacji tankowania paliw CNG, która będzie obsługiwała również pojazdy komunikacji miejskiej w Kielcach. MPK w Kielcach zamierza z kolei zakupić do 2020 r. 60 tego typu pojazdów, osiągając tym samym udział niskoemisyjnych autobusów na CNG w swojej flocie na poziomie 30%.
- Aktywnie wspieramy rozwój gazomobilności w Polsce, dlatego cieszymy się, że Kielce dołączą do grona miast odważnie stawiających na ekologiczne autobusy zasilane gazem CNG. Dynamika rozwoju tego rynku jest bardzo duża, ponieważ w przyszłym roku flota autobusów gazowych w całym kraju powiększy się z 400 do 600 pojazdów. To dowód na to, że polskie miasta chcą iść w stronę czystego transportu zasilanego ekologicznym paliwem, jakim jest gaz ziemny – podkreślił Henryk Mucha, Prezes PGNiG Obrót Detaliczny, jeden z sygnatariuszy listu.
List intencyjny został podpisany podczas trwających XIV Międzynarodowych Targów Transportu Zbiorowego TRANSEXPO
w Kielcach. W imieniu PGNiG Obrót Detaliczny podpisy złożyli Prezes Henryk Mucha oraz Wiceprezes Marcin Szczudło, sygnatariuszem ze strony Miejskiego Przedsiębiorstwa Komunikacji w Kielcach była Prezes Elżbieta Śreniawska, Prezes Zarządu MPK w Kielcach.
- Odnowa miejskiego taboru pojazdów użyteczności publicznej to nasz priorytet. Pojazdy zasilane gazem ziemnym CNG
ze względów ekologicznych i ekonomicznych, są optymalnym rozwiązaniem dla naszego miasta. Współpraca z PGNiG zagwarantuje nam pewne i bezpieczne dostawy przyjaznego dla środowiska paliwa – powiedziała Elżbieta Śreniawska, Prezes Zarządu MPK w Kielcach.
Polskie miasta doceniają korzyści ekonomiczne związane z wykorzystywaniem autobusów na CNG. Koszt przejechania 100 km takim pojazdem jest o 10% niższym niż w przypadku autobusu zasilanego olejem napędowym. Ponadto w nadchodzących latach oszczędności mogą wzrosnąć o kolejne 20%, w związku z planowanym zniesieniem akcyzy na gaz ziemny CNG do celów napędowych. Odpowiednia ustawa została już podpisana przez Prezydenta RP w sierpniu 2018 r. i aktualnie oczekują na zatwierdzenie przez Komisję Europejską.
- Autobusy zasilane CNG to ekologiczne i ciche pojazdy, które świetnie sprawdzają się w środowisku miejskim. To dojrzała technologia, która gwarantuje długoletnią bezawaryjną pracę i duży zasięg wynoszący nawet do 500 kilometrów. Polskie miasta coraz częściej decydują się na wybór tego typu pojazdów ponieważ ich cena jest porównywalna do autobusów na olej opałowy przy zdecydowanie niższych emisjach zanieczyszczeń – podsumował Marcin Szczudło, Wiceprezes PGNiG Obrót Detaliczny.
Według danych wymiana taboru napędzanego olejem napędowym na rzecz CNG, pozwala na znaczną redukcję emisji zanieczyszczeń: tlenków azotu do 50%, dwutlenku węgla do ok. 15% oraz pyłów PM do 99%.
Informacja za PGNiG.
Więcej informacji udziela: Rafał Pazura, Rzecznik Prasowy PGNiG Obrót Detaliczny, rafal.pazura@pgnig.pl
Polecane aktualności
Targi Kielce należą do: | The Global Association of the Exhibition Industry |
International Exhibition Statistics Union |
Targi Kielce posiadają certyfikat Systemu Zarządzania Jakością: |
|