Aktualności

18.06.2012

Piękno jest kształtem miłości

SacroExpo poprzez sztukę zbliża ludzi do Boga – wystawa została uroczyście otwarta

Gości powitał Jego Eminencja Kardynał doktor Kazimierz Nycz
Gości powitał Jego Eminencja Kardynał doktor Kazimierz Nycz

Utworami „Pioseneczka” i „OEO kto Bogu zaufa” wszystkich gości uczestniczących w uroczystości otwarcia wystawy SacroExpo przywitał Zespół Józefowe Kwiatki, działający przy parafii Świętego Józefa Robotnika w Kielcach. Zespół pod opieką księdza Piotra Klimczyka wielokrotnie reprezentował parafię na konkursach i festiwalach pieśni i piosenek religijnych.

W otwarciu wystawy wzięli udział znamienici goście - Jego Eminencja Kardynał doktora Kazimierz Nycz, Jego Ekscelencja Ksiądz profesor biskup Kazimierz Ryczan, Przewodniczący Kapituły Medalu Papieskiej Rady ds. Kultury Per Artem ad Deum Jego Eminencja biskup Marian Florczyk, pan Wojciech Lubawski, Prezydent Miasta Kielce, wicemarszałek województwa świętokrzyskiego, pan dr Grzegorz Świercz oraz przedstawiciele kościoła, świata nauki, kultury, wystawcy i uczestnicy konferencji towarzyszących targom.

Takie miejsca jak ta kielecka wystawa to spotkanie sacrum, kościoła ze sztuką, z kulturą, z artystami. Takie połączenie sprawia, ze możemy z nadzieją patrzeć w przyszłość - powiedział Jego Eminencja Kardynał doktor Kazimierz Nycz witając gości zgromadzonych na otwarciu wystawy - Przychodzą mi na myśl słowa, które 25 lat temu wygłosił błogosławiony Jan Paweł II w Warszawie, w Kościele św. Krzyża. Musimy pamiętać, że papież zawsze przywiązywał wielką wagę do spotkań z przedstawicielami kultury i sztuki, ponieważ sam do tego kręgu przynależał. W przededniu wolności, w tak ważnych dla nas chwilach przywołał pytanie Norwida „ Czymże jest piękno?” - Piękno jest kształtem miłości. Piękno jest po to by zachwycało, zachęcało do pracy. A praca jest po to, by się zmartwychwstało. Kiedy tyle jest dzisiaj dyskusji na temat tego, jak ochronić kościół, jego wnętrze, przestrzenie i różne wymiary działania od kiczu – odpowiedź jest w tych właśnie słowach. To jest właśnie ten wymiar drogi „ Per artem ad Deum - przez sztukę do Boga”. Życzę Państwu, abyście tymi targami służyli w architekturze i wszystkich wymiarach sztuki sakralnej temu, aby piękno zawsze było kształtem i wymiarem miłości”.

Jego Eminencja ksiądz biskup Marian Florczyk ogłosił oficjalnie nazwiska tegorocznych laureatów medalu Papieskiej Rady ds. Kultury „Per Artem ad Deum”. Kielecka wystawa jest jedynym na świecie miejscem, w którym przyznawane jest to wyjątkowe wyróżnienie. W tym roku Kapituła konkursu zdecydowała o rozszerzeniu jego zasięgu na skalę całej Europy. Spośród piętnastu zgłoszonych kandydatów Kapituła wybrała dwóch laureatów- przedstawiciela polskiej i światowej sceny muzycznej.

Medalem Per Artem ad Deum zostali w tym roku wyróżnieni: profesor Stefan Stuligrosz, założyciel chóru Poznańskie Słowiki oraz twórca genialnej muzyki filmowej Ennio Morricone. Z wielkim żalem przyjęliśmy otrzymaną przed kilkoma dniami wiadomość o śmierci profesora Stuligrosza. Zostanie on pośmiertnie uhonorowany papieskim medalem podczas uroczystego koncertu z udziałem Chóru Poznańskie Słowiki oraz Ennio Morricone 29 września w Targach Kielce. Medale wręczy osobiście Prezydent Papieskiej Rady do Spraw Kultury, Jego Eminencja kardynał Gianfranco Ravasi.

Przyznano dzisiaj także Nagrodę Honorową Jego Ekscelencji Biskupa Kieleckiego, Medal Honorowy Jego Eminencji Prymasa Seniora ks. Józefa Kardynała Glempa oraz Medal Honorowy Jego Ekscelencji Prymasa Polski ks. Abp. Józefa Kowalczyka. Poznaliśmy także wszystkich nagrodzonych i wyróżnionych medalami targów SacroExpo zarówno za produkt, jak i za sposób aranżacji stoisk wystawienniczych. Zobacz pełną listę zwycięzców.