Aktualności

13.06.2011

Stanisław Niemczyk odebrał medal „Per Artem ad Deum”

...za poszukiwanie drogi poznania prawdy o świecie, o sobie, o sensie ludzkiej egzystencji, ścieżki prowadzącej do miłości bliźniego

Stanisław Niemczyk odebrał medal w czasie targów SACROEXPO
Stanisław Niemczyk odebrał medal w czasie targów SACROEXPO

- Trudno jest powiedzieć o architekturze w kilku słowach. Niestety bardzo żałuję, że nie mogę pokazać tutaj swoich zrealizowanych projektów, za które otrzymuje tak zaszczytną nagrodę, nie pomieściłyby się na ekspozycji targowej. Zapraszam na Śląsk skąd pochodzę, do ich obejrzenia – mówił odbierając z rąk Nuncjusza Apostolskiego w Polsce Jego Ekscelencji ks. abp Celestino Migliore, medal „Per Artem ad Deum” Stanisław Niemczyk. Uroczystość wręczenia medalu odbyła się pierwszego dnia targów SACROEXPO w Targach Kielce 13 czerwca o godz. 14.00.

W tym roku po raz siódmy medalem papieskiej Rady do Spraw Kultury został wyróżniony artysta, który poprzez sztukę zbliża ludzi do sacrum. „Per Artem ad Deum” – poprzez sztukę do Boga – Stanisław Niemczyka – artysta, architekt, miłośnik piękna, twórca niezwykłych kościołów.

Jedynym na świecie miejscem, w którym przyznawane jest to wyjątkowe wyróżnienie jest Międzynarodowa Wystawa Budownictwa i Wyposażenia Kościołów, Sztuki Sakralnej i Dewocjonaliów SACROEXPO odbywająca się od 12 lat w Targach Kielce. W ubiegłym roku laureatem nagrody był wybitny reżyser Krzysztof Zanussi. Dwa lata wcześniej przyznano ją wybitnemu kompozytorowi Wojciechowi Kilarowi; nagrodę w 2008 r. otrzymał reżyser i twórca Sceny Plastycznej KUL Leszek Mądzik. Wśród laureatów znajdują się także: wybitny artysta rzeźbiarz, profesor Rzeźby w Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie Stanisław Słonina, profesor Dobrosław Bagiński - rzeźbiarz i projektant, wykładowca uniwersytetu i politechniki w Lublinie oraz pracownia witraży „Furdyna” z Krakowa.

Tegoroczny laureat, Stanisław Niemczyk wyróżniony Honorową Nagrodą SARP w 1998 r. a w 2000 r. uhonorowany przez Jana Pawła II odznaczeniem Pro Ecclesia et Pontifice zasłynął jako twórca niezwykłych kościołów, budowanych latami przy dużym udziale parafian, noszących niepodrabialne autorskie piętno, których detale powstają często spontanicznie na placu budowy. Najsłynniejsze dwie realizacje to świątynia pod wezwaniem Jezusa Chrystusa Odkupiciela w Czechowicach-Dziedzicach (1995-1998, jedna z ikon polskiej architektury) oraz kościół-namiot Ducha Świętego w Tychach (1979-1983). W Tychach powstaje od 2000 roku kolejne niezwykłe dzieło Niemczyka - zespół klasztoru i kościoła franciszkanów.

Papieska Rada do spraw Kultury utworzona została w 1982 roku z inicjatywy Papieża Jana Pawła II, który ustanawiając ją podkreślił: "dialog Kościoła z kulturami naszych czasów stanowi żywotne pole działania, na którym w tych ostatnich latach XX wieku rozgrywają się losy świata". Rada jest stałym ciałem papieskim, które stale i dynamicznie ułatwia "dialog Kościoła z kulturą na poziomie uniwersytetów i specjalistów, badaczy i naukowców oraz organizować znaczące spotkania między tymi światami kultury".