04.03.2013
Region partnerski targów AGROTRAVEL 2013
Dlaczego życie na Lubelszczyźnie jest aż tak smaczne, że zrobiono z niego z hasło promocyjne? A dlatego, że to region o specyficznym kresowym klimacie, gdzie nawet największe miasta różnią się od innych polskich metropolii, a malownicze wioski żyją własnym rytmem. A przede wszystkim dlatego, że tak mieszkańcy, jak i goście odwiedzający ten rajski zakątek Polski, delektują się nie tylko ciszą i czystym powietrzem, ale także doskonałą kuchnią regionalną…
Wybierając się w podróż po Ziemi Lubelskiej przeniesiesz się w świat specjałów z babcinej kuchni i przypomnisz smak dań prostych, a jakże pożądanych przez podniebienia! W regionalnej karcie dań, nazwanej urzędowo listą produktów tradycyjnych, jest już setka rarytasów, a wśród nich takie perełki, jak: zupa cebulowa z Goraja, parowańce żakowolskie z soczewicą czy szyneczka z karpia z Pustelni. Lubisz owoce? Lubelszczyzna skusi Cię gruszką suszoną kraśnicką i tajemniczo brzmiącą szarytką w marynacie. Na deser zaproponujemy jeszcze makowiec lubartowski, a do tego wyśmienite Witaminy Eremity lub Nektar Świętego Eugeniusza.
Lubelskie smakować można jednak nie tylko podniebieniem. Zmysły rozbudzi też wyjątkowo piękny i jakże zróżnicowany krajobraz, który sprzyja rozwojowi geoturystyki. Położony pomiędzy dwiema dużymi rzekami, Wisłą i Bugiem, region reprezentuje niespotykane zróżnicowanie pod względem budowy geologicznej. Dzięki temu stanowi doskonałe miejsce do tropienia i obserwacji śladów przeszłości. To tutaj właśnie możesz zobaczyć unikalne w skali Europy kredowe podziemia w Chełmie, słynne wąwozy lessowe, a także prawie setkę roztoczańskich stanowisk pełnych skrzemieniałych drzew, skamielin zwierząt morskich czy bajecznych formacji geologicznych (wodospadów, szumów i jaskiń), które już za chwilę będą stanowić atrakcje tworzonego właśnie geoparku „Kamienny Las na Roztoczu”.
Przyroda pomaga także stworzyć kuszącą ofertę agroturystyczną. Jej atrakcyjność mierzona jest podczas corocznego konkursu dla najlepszych gospodarzy, witających gości serdecznością, regionalnymi przysmakami oraz licznymi gwoździami programu. A trzeba przyznać, że fantazja Lublinian pod tym względem jest naprawdę zaskakująca! Stąd i pomysł na wiejskie SPA w Krainie Rumianku w Hołownie oraz Wioskę Dyniową w Zaliszczu. Mieszkańcy Wojciechowa zapraszają do spacerów Szlakiem Żelaza i Tradycji Kowalskich Ziemi Wojciechowskiej, a Kijan – do uczestnictwa w grze terenowej „Laskaris i Teofania”. Tę ostatnią, bazującą na lokalnej historii i legendach, uhonorowano główną nagrodą w ubiegłorocznej edycji konkursu na najciekawszy produkt turystyki wiejskiej w województwie.
Lubisz klimat sprzed lat? Lubelskie ma dla Ciebie masę innych atrakcji związanych z wieloreligijną i wielokulturową przeszłością regionu. Szczególnie w odniesieniu do złotej epoki jagiellońskiej, a więc do tak doniosłych wydarzeń, jak dwie międzynarodowe unie – w 1413 roku w Horodle oraz w 1569 w Lublinie. Na spotkanie z historią zapraszamy podczas wielu cyklicznych wydarzeń, jak np.: Jarmark Jagielloński, Transgraniczne Dni Dobrosąsiedztwa czy Festiwal Trzech Kultur.
Czar niepowtarzalnych walorów przyrody i dziedzictwa kulturowego Lubelszczyzny kusi od lat. Ich odkrywanie to wyzwanie nie tylko dla kochających aktywność turystów.
Chcesz zobaczyć z bliska najbardziej rozległe w kraju torfowiska Polesia, poczuć siłę potężnych jodeł i buków w borach Roztocza, dać się ponieść magii cichego, nostalgicznego Pobuża? A może wolisz stanąć oko w oko z Zygmuntem Augustem upamiętnionym na obrazie Jana Matejki lub pobłądzić w czarownych ogrodach pałacu Zamoyskich? To wszystko jest na wyciągnięcie ręki. Przyjedź koniecznie. Lubelskie zaprasza!
Polecane aktualności
Targi Kielce należą do: | The Global Association of the Exhibition Industry |
International Exhibition Statistics Union |
Targi Kielce posiadają certyfikat Systemu Zarządzania Jakością: |
|