Aktualności

06.11.2019

Malowniczy obszar Regionu Kozła zaprezentuje się w Targach Kielce

Przedstawiciele Stowarzyszenia Lokalna Grupa Działania Regionu Kozła obecni będą podczas tegorocznych targów Agrotravel&Active Life

Lokalna Grupa Działania Regionu Kozła zaprasza na tegoroczne targi Agrotravel&Active Life
Lokalna Grupa Działania Regionu Kozła zaprasza na tegoroczne targi Agrotravel&Active
Life

Region Kozła to niezwykle malowniczy obszar na pograniczu woj. lubuskiego i woj. wielkopolskiego, bogato zalesiony oraz zasobny w liczne jeziora oraz rzeki, z których Obra jest największa i przechodzi przez środek jego obszaru. W skład Regionu Kozła wchodzi 6 gmin należących do pięciu powiatów: Babimost i Kargowa (pow. zielonogórski), Zbąszynek (pow. świebodziński), Trzciel ( pow. międzyrzecki), Siedlec ( pow. wolsztyński), Zbąszyń (pow. nowotomyski). Obecnie na tym terenie zamieszkuje około  53 tys. mieszkańców.

Skąd wzięła się nazwa Regionu Kozła? Symbolem tego obszaru stał się instrument ludowy „kozioł”, na  którym grywano nad Obrą już od XVI wieku. Kozioł towarzyszył różnorodnym uroczystościom, imprezom, na których miejscowe kapele tworzyły stosowna oprawę muzyczną.

Prężnie działające Stowarzyszenie LGD Regionu Kozła udziela pomocy w otrzymywaniu dotacji dla beneficjentów z obszaru, dla którego opracowano lokalną strategię rozwoju na różnorodne operacje realizowane w ramach Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich. Dzięki tej pomocy wzmacniany jest rozwój gospodarczy regionu i poprawiana jakość życia jego mieszkańców. Wiele środków przeznaczanych jest na zachowanie dziedzictwa kulturowego i przyrodniczego oraz na rozwój turystyczny regionu. Szczególną uwagę zwraca się na aktywizację mieszkańców, którym Stowarzyszenie Lokalna Grupa Działania Regionu Kozła udziela pomocy przy organizowaniu lokalnych wydarzeń kulturalnych, sportowych, rekreacyjno-turystycznych oraz w zakresie rozbudowy i doposażenia świetlic wiejskich i  placów zabaw.

Na terenie Regionu Kozła działa wiele zespołów śpiewaczych, kapel, kół gospodyń wiejskich pielęgnujących tradycyjne obrzędy , stroje oraz miejscowe jadło. W ten sposób podtrzymywany jest miejscowy folklor wyrażający się w ludowych przyśpiewkach, biesiadach, obchodach nocy świętojańskiej, a także w haftach, rzeźbie, elementach strojów ludowych.

(AO)


Galeria zdjęć


Polecane aktualności