02.03.2019
Międzynarodowe Forum Gospodarki Odpadami odbyło się tradycyjnie w trakcie targów EKOTECH w Kielcach. Nowością było przedłużenie targów o jeden dzień, co niewątpliwie wpłynęło pozytywnie na ilość i jakość kontaktów wystawców z gośćmi.
W tym roku nadaliśmy naszemu wydarzeniu nazwę własną – MIFOD, co pozwoli, naszym zdaniem, na szybszą identyfikację, odnalezienie informacji oraz jeszcze bardziej podniesie prestiż tego eventu. Konferencja trwała 2 dni, w trakcie których wygłoszono 22 referaty dla ponad 230 osób, odbył się panel dyskusyjny oraz bankiet dla 100 osób.
Na początku należy podkreślić, że konferencja była całkowicie bezpłatna, co było możliwe dzięki wsparciu naszych partnerów i sponsorów. W tym roku poza Targami Kielce, wsparło nas organizacyjnie Miasto Kielce oraz Klaster Gospodarki Odpadowej i Recyklingu. Partnerem Strategicznym był nasz wieloletni partner biznesowy firma PRONAR - wiodący, polski producent urządzeń komunalnych. Partnerem Specjalnym została firma TOMRA, która w ten sposób rozpoczęła oficjalne obchody 10-lecia obecności na rynku polskim. Niezawodnymi Partnerami pozostały firmy APRIVA, PROFEKO, SIGMA i MENTOR, które wniosły nie tylko wkład finansowy pozwalający na organizację konferencji, ale również merytoryczny, wzbogacający program. Jak co roku silne wsparcie „prawne” uzyskaliśmy dzięki współpracy z kancelariami: „nieziemską”- Dr Krystian Ziemski & Partners Kancelaria Prawna Sp. k. oraz SDZLEGAL SCHINDELM - Kancelaria Prawna Schampera, Dubis, Zając i Wspólnicy Sp. k.
W tym roku Honorowym Patronatem nasze wydarzenie objęli:
Pierwszy dzień konferencji rozpoczął się od otwarcia dokonanego przez prezesa AK NOVA – Andrzeja Bednarka, Prezydenta Miasta Kielce - Bogdana Wentę oraz prezesa Targów Kielce – Andrzeja Mochonia. Szczególne uznanie należy wyrazić dla Prezydenta Miasta, który w jasny i syntetyczny sposób przedstawił swoją wizję gospodarki odpadami w mieście, dostrzegając wszystkie braki w systemie oraz wskazując na potencjalne drogi dojścia do ich rozwiązania. Rozwinięciem wystąpienia Prezydenta była prelekcja dyrektora Adama Rogalińskiego, który przedstawił sytuację w uzupełnieniu o dane liczbowe i faktografię.
Pierwszy dzień konferencji poprowadziła dr Jolanta Kamińska – Borak, wieloletnia dyrektorka Regionalnego Zakładu Zagospodarowania Odpadów w Słajsinie, która dzięki swej wiedzy i doświadczeniu ciekawie komentowała poszczególne wystąpienia. Pierwszy dzień konferencji zdominowali „Poznaniacy”. Wiesław Wojdyła z Związku Międzygminnego GOAP przedstawił obecną sytuację na rynku Aglomeracji Poznańskiej, a Hanna Zajączkowska - Prezes SUEZ Zachód - przedstawiła ofertę oraz podsumowała doświadczenie grupy SUEZ w działaniach w ramach Partnerstwa Publiczno-Prywatnego, m.in. na przykładzie spalarni odpadów w Poznaniu. Akcenty poznańskie to również wystąpienia Łukasza Kubisza, który zaprezentował bezinwestycyjną metodę podniesienia efektywności funkcjonowania RIPOK, jaką jest audyt techniczny, oraz Łukasza Kamińskiego, który z kolei przekonywał do konieczności inwestowania w sprzęt służący do sanitacji pojemników, czyli w mobilne urządzenia myjące. Drużynę poznańską dopełniał pełen wigoru mec. Maciej Kiełbus, który w logiczny i przejrzysty sposób zaprezentował samorządowcom ich obowiązki w zakresie selektywnej zbiórki odpadów. Drugim prawniczym uderzeniem było wystąpienie mec. Anny Specht-Schampera, wyjaśniającej zawiłości procedur udzielania zamówień publicznych w gospodarce odpadami. Wystąpienie dyrektora Jarosława Rolińskiego z NFOŚiGW z pewnością zainteresowało wielu potencjalnych inwestorów – choć obecnie stopień wykorzystania środków pomocowych nie jest nadzwyczajny, to kolejne nabory mogą napawać optymizmem. Specjalny charakter miało w tym roku wystąpienie Mariusza Rajcy, który wykorzystał okazję do przedstawienia dokonań firmy TOMRA w trakcie 10 lat działalności w Polsce. Jako niewątpliwy lider we wdrażaniu automatycznych systemów sortowania odpadów, w syntetyczny i przejrzysty sposób przedstawił zawiłości procesowe, również w odniesieniu do aktualnej sytuacji rynkowej, zarysował trendy, dzięki czemu jak zawsze przyciągnął uwagę słuchaczy zainteresowanych praktyczną stroną recyklingu. Ciekawym dopełnieniem prawniczych i technologicznych dysput był temat ubezpieczeń, zabezpieczenia roszczeń i wszelkich innych problemów „brokerskich”, który przedstawiła Hanna Rudolf z firmy MENTOR.
Dzień pierwszy uczestnicy zakończyli udziałem w uroczystym bankiecie z nastrojową muzyką w wykonaniu Agnieszki Nastarowicz z zespołem.
Drugi dzień konferencji, prowadzony przez Katarzynę Błachowicz – Wiceprezes Klastra Gospodarki Odpadami i Recyklingu - rozpoczął się od mocnego akcentu, czyli wystąpienia mec. Macieja Kiełbusa, który zaprezentował najnowsze zmiany w prawie „odpadowym”. Kontynuacją jego wykładu i swoistą klamrą była kolejne wystąpienie mec. Anny Specht-Schampera - wspaniałe wprowadzenie i zachęta dla publiczności do wysłuchania referatów gen. Gustawa Mikołajczyka, niegdyś naczelnego strażaka RP oraz Witolda Bruzdy – świętokrzyskiego strażnika środowiska (dyr. WIOŚ). Pozostałe wykłady poświęcone były praktycznym aspektom funkcjonowania RIPOK, ze szczególnym uwzględnieniem produkcji kompostu o walorach rynkowych - Mateusz Grudzina z ZZO Nowy Dwór; uzyskiwaniem i funkcjonowaniem w rygorach certyfikatu HACCP – Paweł Karwat, wyzwaniami stojącymi za tzw. nowym BAT – Marcin Jęśko, czy rozwiązywaniem problemów zagospodarowania ścieków technologicznych – Piotr Grabek. Mogliśmy również wysłuchać wykładu Jacka Chrząstka z firmy Strabag, który przedstawił korzyści wynikające z beztlenowego przetwarzania frakcji biologicznej odpadów. Niewątpliwą przyjemnością było wysłuchanie po raz kolejny Mariusza Rajcy z firmy TOMRA, który tym razem przekonywał do korzyści wynikających z odzyskiwania szkła za pomocą urządzeń optycznych. Podsumowaniem dnia i całej konferencji był panel dyskusyjny, żywiołowo prowadzony przez dr Jolantę Kamińską – Borak, w którym uczestniczyli znakomici goście: Hanna Zajączkowska, Jerzy Starypan, Leszek Wołowiec i Piotr Szewczyk. Taki zestaw panelistów zagwarantował ciekawą i merytoryczną dyskusję, która była dla słuchaczy okazją do uzyskania dodatkowych informacji płynących od praktyków rynku.
Polecane aktualności
Targi Kielce należą do: | The Global Association of the Exhibition Industry |
International Exhibition Statistics Union |
Targi Kielce posiadają certyfikat Systemu Zarządzania Jakością: |
|